درباره ما

تاریخچه:

 کتابخانه دانشکده پزشکی همزمان با تاسیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان در سال 1367، در پردیس اولیه دانشگاه علوم پزشکی واقع در بلوار بسیج شهرسمنان با خریداری 3000 جلدکتاب فارسی و لاتین، در مساحتی به وسعت 230 متر مربع ( شامل سالن مخزن و مطالعه) فعالیت خود را آغاز نمود. این کتابخانه فعالیت خود را با استخدام دو پرسنل کتابدار و یک پرسنل غیرکتابدار آغاز کرد. همچنین برای رده ­بندی کتب از رده ­بندی کنگره (Library of Congress) استفاده می کردند. در سال بعد سیستم رده­ بندی کتب ازLC به رده ­بندی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا(National Library of Medicin)  تغییر یافت. در­حال حاضر نیز از همین سیستم برای رده­ بندی کتب استفاده می شود. در سال1375با خرید دو دستگاه کامپیوتر، سیستم جستجوی مدلاین به صورت CDراه اندازی شد. در همان سالها، خدمات ارائه کتابشناسی مقاله ­ها نیز به کاربران ارائه می­شد.

پس از احداث پردیس آموزشی دانشگاه در سال 1376، واقع در کیلومتر5 جاده دامغان و حضور سه دانشکده پزشکی، پرستاری و مامایی و توانبخشی در این مجتمع، کتابخانه­ های دانشکده­ پزشکی و پرستاری با تجمیع کتابهای خود به عنوان کتابخانه­ مرکزی به فعالیت خود­ادامه دادند.

در حال حاضر کتابخانه دانشکده پزشکی خدمات خود را در محل کتابخانه مرکزی به کاربران خود شامل اساتید، دانشجویان و پرسنل دانشگاه ارائه می دهد.در سال 1392 سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرسا در کتابخانه مرکزی و کتابخانه­ های تابعه، به منظوریکپارچه سازی ارائه خدمات راه اندازی شد. در این نرم افزار که تحت وب نیز می باشد، امکان تمدید و رزروآنلاین وجود دارد. علاوه بر آن در تمامی کتابخانه­ ها سیستم امانت از حالت دستی به کامپیوتری تبدیل شده است.

 لازم به ذکر است سيستم كتابخانه به صورت مخزن باز اداره می­ شود. کتابخانه شامل سالن های مطالعه و سایت کامپیوتر برای آقایان و خانم ها، مخزن کتاب،بخش کتب مرجع، بخش پایان نامه ها ومجلات و نیز اتاق سمینارمی باشد. همچنین فضای کتابخانه مجهز به سیستم وایرلس جهت دسترسی کاربران به اینترنت است.

اهداف و وظایف کتابخانه دانشکده پرشکی :

·   شناخت نيازهاي اطلاعاتي کاربران كتابخانه با توجه به رشته­ های آموزشی دانشکده ­پزشکی

·    سفارش و خرید منابع اطلاعاتی اعم ازکتاب­های فارسی و لاتین، منابع الکترونیک

·    فراهم آوردن امکانات و تسهیلات فیزیکی کافی و مناسب برای استفاده از منابع در داخل کتابخانه

·   امانت منابع اطلاعاتی شامل کتاب، نشریه و سی دی به اعضاء و ارايه خدمات دقيق وكامل از طریق همکاران کتابدار به تمام مراجعان

·    تهیه راهنما و بروشورهایی به منظور آگاه کردن اساتید و دانشجویان از منابع و خدمات کتابخانه

·    فهرستنويسي، رده بندي و آماده­ سازي مجموعه كتابهاي فارسي و لاتين موجود دركتابخانه

·  برگزاري مستمركارگاه­هاي آموزشي اطلاع­يابي و آشنایی با منابع الكترونيك براي اعضاي هيات علمي ودانشجويان مقاطع مختلف دانشکده

·     ارائه خدمات اطلاع‌رساني و پاسخگويي به سؤالات پژوهشگران در زمينه‌هاي موردنياز

·    بکارگیری شیوه­ های نوین کتابداری و اطلاع ­رسانی و تکنولوژی­ های پیشرفته اطلاعاتی در جهت استفاده بهینه از نیروی انسانی، منابع و امکانات به منظور اشاعه سریعتر اطلاعات، افزایش دسترسی به آن

·     گردآوری و تجزیه و تحلیل آمار فعالیت­های کتابخانه و گزارش آن به مقام مافوق

·     همکاری و تعامل سازنده با کتابخانه مرکزی و کتابخانه­ های سایر دانشگاه­های سطح استان

·     انبار گردانی و وجین دوره­ای و به روز نمودن کتابهای موجود

چشم انداز:

با توجه به پروژه احداث ساختمان جدید کتابخانه مرکزی، یکی از برنامه های آینده کتابخانه دانشکده پزشکی، جداسازی منابع چاپی این دانشکده از منابع کتابخانه مرکزی و ایجاد یک کتابخانه مستقل برای دانشکده پزشکی می باشد.

 

 

 

فایل ها